Is fast food cheaper than healthy food?

Many college students are on a tight budget. We have all heard many times that fast food or unhealthy food is cheaper than healthy wholesome foods. Let’s see if that is true!

A fast food meal rounds in between $6-$10. If you eat those meals for every meal of your week, you are spending the following:

 

(3 meals a day * 7 days a week)= 21 meals a week   

(21 meals a week * $6 per meal) = $126 per week

(21 meals a week * $10 per meal) = $210 per week

 

Eating out in fast food places will cost you between $126 - $210 per week, depending on the price of your meals.

 

Let’s see how much can cost you to eat healthy food that you can easily prepare at home from the grocery store!

For breakfast, for example, you can eat an apple with a bagel and coffee! It will take you 3 minutes to toast the bagel and make the coffee. A great grab-and-go meal on your way to class, and way faster than that super long line at Starbucks every morning!

On the weekends when you have a little more time, what about some scrambled eggs and orange juice!

1lb of gala apples $1.50

Bag of 6 bagels  $4.49

Half a dozen eggs $0.95

Half a gallon of soy milk $3.28 (regular milk is about the same price)

Bag of Ground coffee $8.99 (It will last you a month, so $8.99/4 = $2.24)

Orange Juice $3.99

Total Money for a week of Breakfast = $16.45

For lunch, you can make a fast and nutritious salad (spring mix, tomatoes, cucumber, and carrots) or a smoothie (Banana, pineapple, vanilla yogurt, and water) with grilled chicken or a veggie burger. It will take you the same amount of time to cook those meals than wait for the drive-through line, to wait for delivery or to wait for your server.

Spring Mix $2.99

2.5lb of Bananas $1.68

1lb of Chicken Tenders $5.69

4 veggie Burgers $4.00

1lb of pineapple $2.75

Vanilla yoghurt $1.50 *2= $3

1.15lb Tomatoes $2.29

1 cucumber $0.75

1lb of carrots $0.99

Total money for a week of Lunch = $24.14

 

For dinner, you can eat pork steak with sweet potatoes and zucchini, Pasta marinara, grilled chicken with rice and roasted green peppers. Again, it will take you the same amount of time to cook those meals than wait for the drive-through line, to wait for delivery or to wait for your server.

3 pork steaks (3 servings) $3.23

1lb chicken tenders (2 servings) $5.15

Jar of marinara sauce (4 servings) $2.29

Box of pasta (4 servings) $0.85

1lb of rice $1.14 (about 10 servings)

0.39lb of zucchini (2 servings) $0.98

0.49lb of green bell peppers (2 servings) $0.98

1.58 lb of sweet potatoes (4 servings) $2.04

Total money for a week of dinner= $16.66

TOTAL food for the week= Breakfast $16.45 + Lunch $24.14 + Dinner $16.66 = $57.25

Eating healthy wholesome foods will cost you approximately $57.25 depending on the grocery store you go, deals of the day, and eating preferences.

 

If you eat whole and fresh home cooked foods, you will spend approximately $57.25 a week. Compared to eating every meal at cheap fast food restaurants for $126 a week, you will save $68.75 every week.

Compared to eating every meal at a regular fast food restaurant for $210 per week, you will save $152.75 every week.

Do you still think that healthy food is expensive?

No more excuses to make, start changing your lifestyle for the better! You will save money on food, medical bills, you will feel better and you will be healthier!

Price references: 

reciept one receipt 2

 

The information contained on this website is provided for general informational purposes only. It is not intended as and should not be relied upon as medical advice. The information may not apply to you and before you use any of the information provided on the site, you should contact a qualified medical, dietary, fitness or another appropriate professional to ensure that your diet and exercise are consistent with your personal health needs. If you utilize any information provided on this site, you do so at your own risk and you specifically waive any right to make any claim against Valdosta State University, its affiliates, officers, directors, employees or representatives as the result of the use of such information.